czwartek, 10 stycznia 2013

Opowieść o kaszy jaglanej…



O właściwościach kaszy jaglanej można by opowiadać długo. Nie tylko pomaga schudnąć, ale i oczyszcza organizm z toksyn oraz dostarcza mu niezbędnych witamin. Jeśli więc po świętach chcesz wrócić do formy, uwzględnij jaglankę w codziennym menu.

Chyba mało kto po świętach nie czuje się przejedzony. Ale poczucie przesytu to najmniejszy problem. Wystarczy wypić parę razy dziennie jakieś herbatki na trawienie, albo nawet wziąć krople żołądkowe, żeby poczuć się lepiej. Gorzej, jeśli stajemy na wagę i widzimy kilka kilogramów do przodu. Oj przydałaby się jakaś dieta...

Jednak nie szalej i nie zarządzaj sobie żadnej głodówki, bo w ten sposób narazisz tylko swój organizm na szok. Najpierw bowiem dostarczałaś mu jedzenia w nadmiarze, a potem chcesz mu je ograniczyć do minimum. Na pewno sobie w ten sposób nie pomożesz, a wręcz przeciwnie - zaszkodzisz.

Co zatem robić?

Zwyczajnie i po prostu trzeba powoli przestawiać organizm do coraz mniejszych zjadanych porcji. Jednak najpierw proponuję przeprowadzić dietę oczyszczającą, na przykład jako główny składnik menu wprowadzić kaszę jaglaną.

Dlaczego akurat kaszę jaglaną?

Po pierwsze obfituje ona w witaminy z grupy B, lecytynę i posiada więcej soli mineralnych niż pszenica, jęczmień i żyto. Ma również wysoki poziom białka i węglowodanów w złożonej postaci. Składniki te powoli uwalniają się do krwi podczas trawienia, dzięki czemu zapewniają mózgowi stały dopływ energii.

Dietetycy chętnie zalecają kaszę jaglaną, szczególnie na śniadanie - gotowaną na wodzie z mlekiem lub w samym mleku, najlepiej z bakaliami. Taki posiłek (100g kaszy = ok. 350 kalorii), jest nie tylko sycący, ale i lekkostrawny.

Ponadto kasza jaglana zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, zbawiennie działa napaznokcie, zęby, włosy oraz skórę.

Warto też wspomnieć jako ciekawostkę, że w  jaglance znajduje się również lecytyna, która poprawia pamięć i reguluje ilość cholesterolu we krwi. Ponieważ nie zawiera glutenu, doskonała jest dla osób na diecie bezglutenowej.

Kleiki na bazie kaszy jaglanej podawane są też cierpiącym na choroby przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, nerek oraz rekonwalescentom po operacjach. O jej cennych właściwościach możemy się również przekonać przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Kasza ta, jak żadna inna, usuwa nadmiar wilgoci z organizmu, czyli różnego rodzaju śluzy (np. podczas kataru, kaszlu przy chorobach płuc lub oskrzeli). Jedzenie jej przez 6-7 dni, do ustąpienia objawów choroby. Zdarza się nawet, że dieta jaglana wystarczy, żeby nie brać antybiotyków.

Zawarte w kaszy jaglanej antyoksydanty, czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki (jedna z przyczyn nowotworów), zapobiegają powstaniu raka.

Dieta oczyszczająca

Kasza jaglana świetnie usuwa z organizmu gromadzące się toksyny. Dlatego jest też doskonałym produktem   oczyszczającym. Warto zastosować choć kilkudniową dietę oczyszczającą na bazie kaszy jaglanej.

Na słodko i słono

Kaszę jaglaną można jeść w różnych postaciach:

Na słodko - gotowaną na mleku z jabłkami i cynamonem lub bakaliami.

Można ją ugotować na obiad, zamiast ziemniaków lub ryżu.

Można także dodawać do zup i farszu na gołąbki czy kotlety.

Zachęcam do spróbowania!

/źródło:w-spodnicy.ofeminin.pl/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz